Cvičení s pohybovým omezením

Cvičíte nebo jste dříve pravidelně cvičili, ale zdravotí problémy Vám to nedovolují. Pro klienty s pohybovým omezením se setavuje speciální sestava cviků, které lze bez omezení provádět nebo účinně podporují odstranění pohybového omezení a postupně se tak navracíte k běžnému tréninkovému zatížení.
V případě potřeby se do tréninkového plánu aplikují rehabilitační cviky ve spolupráci s fyzioterapeutem nebo ošetřujícím lékařem.
Programy lze kombinovat.

 

Reference :

Zdeňka Černá (72let) Jan Č. (71let)

Od mládí jsme milovala pohyb a cvičení vůbec, provozovala jsem volejbal, plavání, stolní tenis a samozřejmě běhala, lyžovala a jezdila na kole. Nicméně jsem ročník 1945 a po válce to občas nebylo se sportováním až tak jednoduché. Běhání, lyže a kolo jsem provozovala s prodlevami celý svůj život, zdravotní problémy mě naštěstí míjely.

V roce 2016 podstoupil manžel i syn (!) současně operaci totální endoprotézy a následně museli rehabilitovat. Syn si před operací občas chodíval do Fitness Victory zacvičit, ale bez trenéra. Po operaci se situace brutálně změnila a po konzultaci ve Victory byl jemu i manželovi doporučen David, který díky teoretickým znalostem těla a jeho funkcí dokáže prý nejlépe s rehabilitacemi pomoci. Začali s rehabilitací a byli nadšeni!

V té době jsem začala mít pohybové zdravotní potíže poprvé v životě i já. Po úrazu krční páteře v 80.letech, jsem začala mít problém s otáčením hlavy a krční páteř silně bolela. A to byl impuls i pro mne. V lednu 2017 jsem přišla za Davidem s prosbou, zda by mi s krkem nepomohl. Řekl, že ano, ale potřebuje napřed vidět rentgenový snímek (totéž vyžadoval na počátku rehabilitací i od manžela i syna). Stalo se a po létech jsem začala pravidelně 2x týdně cvičit. Začali jsme pozvolna, celý rok pouze v tělocvičně, různé svaly, protahování vaziva a vždy cvičení na „core“. Na konci každé lekce mi dodnes David dělá krátkou masáž krční páteře, takže již po 2 měsících od počátku cvičení bolesti krku ustaly a pohyblivost se zlepšila. V březnu, po necelých 3 měsících cvičení, jsem se na lyžích cítila mnohem lépe než jiné roky.

Na cvičení s Davidem se vždy těším, vidím na sobě pozitivní změny ve smyslu zpevnění a fyzické výdrže těla, navíc se mi pomalu vrací optimismus, který mi býval vlastní a který se léty vytrácel. Letos bych s Davidem chtěla pořešit své stravování, ráda bych ještě shodila nějaká kila. David je velmi empatický, což je pro mne důležité, někdy se v mém věku cítím lépe, někdy hůře a on tomu vždy přizpůsobí cviky. Díky tomu, že s ním cvičí i manžel i syn, snacha cvičí tamtéž, ale s jiným trenérem, tak zná vlastně téměř celou rodinu. Úžasné je, jak v sobě ideálně spojuje funkci osobního trenéra i pečlivého a citlivého fyzioterapeuta. Lidské tělo zná skutečně excelentně.

Díky, Davide!!
 
František M.

S Davidem jsem se poznal v červenci 2014, kdy moje váha začala ukazovat trojciferné číslo, a mě začalo být jasné, že s tím musím nutně něco dělat. Nadváha nesvědčí nikomu, ale pro mě je vyloženě destruktivní. Po narození mi byla diagnostikována dysplazie kyčelního kloubu a celoživotní léčba dospěla ke kompletní výměně kyčelního kloubu včetně kloubní jamky a částečné modelace pánve. Nadváha je nepřiměřená zátěž, která stav jenom zhoršuje. Davida jsem si vybral hlavně proto, že jsem na jeho webových stránkách zjistil, že se věnuje i rehabilitaci a rekonvalescenci. Myslel jsem si, že s ním zkonzultuji svůj stav a případně se rozhodnu, co budu dělat dál. Neočekával jsem nic zásadního, počítal jsem s doporučením změny stravy, a doufal jsem, že by mi mohl poradit nějakou fyzickou aktivitu, kterou bych zvládal a mohl doplnit „dietu“ tak, aby redukce hmotnosti byla co nejefektivnější. Vzhledem k tomu, že jsem nikdy žádný sport, cvičení, posilování nedělal, bylo mi jasné, že bez pomoci odborníka nebudu schopen v podstatě žádný pohyb dělat správně.

David mi hned na začátku nabídl, že mi sestaví jídelníček a tréninkový plán, který se bude skládat ze strečinku, rehabilitace a posilování. Přiznám se, že jsem si neuměl představit větší absurditu než sebe v posilovně, ale David ve mně už od začátku vzbuzoval důvěru a pocit, že ví, co se mnou. Začali jsme spolu cvičit pravidelně dvakrát týdně, téměř okamžitě jsem se začal stravovat podle jeho jídelníčku, a co je možná nejdůležitější – začali jsme se navzájem poznávat a sehrávat. Během cca 10 měsíců jsem shodil 28 kg, v podstatě jsem se dostal na optimální váhu. „Davidův jídelníček“ není žádná drastická dieta, ale běžný režim stravování a není problém ho přijmout a dodržovat. Tělo samo pozná, že vlastně takhle je to správně a dá to najevo.

Redukce váhy paradoxně není to nejdůležitější, za co Davidovi vděčím. Je to převážně to, co mi při každém tréninku dává a co mě učí. Strečink je relax, posilování mě příjemně unaví a při rehabilitaci mě učí základní pohyby, jako např. držení těla, rovnováhu, chůzi, ale i dýchání. Pohyby, které člověk většinou dělá automaticky, já mám prostě jinak a téměř vše je pro mě nové. Nechápu, kde bere nápady, jak na mě, a nechápu, kde bere sílu se mi tak věnovat, protože nevěřím, že toto je nějaký běžný standard. Individuálním přístupem si dokázal získat mojí důvěru, a já už dnes nemám problém s ním řešit své slabosti a nedostatky. Postupně se mu daří odbourávat zažité bloky a stereotypy nejen fyzické, ale i psychické.  I když nejsem „kůň, který bude Davidovi vyhrávat medaile“, tak spolu vyhráváme v podstatě při každém tréninku, neboť každý trénink mě ubezpečuje v tom, že jdu konečně správnou cestou.

S Davidem počítám i do budoucna. Mám před sebou hodně práce, ale i náročnější překážky, které budu muset překonávat. Na Davida je spolehnutí a kromě odborné podpory mi dodává i klid, jistotu, a sebevědomí, proto budu jedině rád, když mi bude pomáhat dál.

Comments are closed.